top of page

Рачунарство се састоји од толико различитих, одвојених, а врло повезаних аспеката да је то задивљујуће. Рачунарска технологија напредује таквом брзином да је немогуће испратити све њене напретке. Оно што је дивно у свему томе је што увек имате нешто ново да научите, нови софтвер да савладате, нову хардверску технологију да објасните. Мислим да је то једина област којом човек може да се бави, а да заиста мора целог живота да учи да би био у току са променама.

 

Технологија није битна. Битно је да верујете у људе, у то да су они, у основи, добри и паметни и да ће, ако им дате алат, помоћу њега направити нешто предивно.

Стив Џобс

Ученичко предзнање је, чини ми се, код рачунарских предмета некако најразуђеније. Сви су имали прилику да слушају нешто од садржаја у оквиру изборних и редовних предмета у основној школи. Неки нису слушали, неки јесу, а неки су хтели да слушају, али махом ништа нису чули (ако је уопште веровати деци - они када их питаш, никада ни из ког предмета ништа нису ни учили). Како било, чињеница је да им је знање врло различито и зато се наставни садржај ни не може презентовати фронтално, већ се махом ослањам на вршњачко учење.

 

Код информатичких предмета у којима се учи коришћење рачунара има доста простора за пројекте, индивидуалне, групне и задатке за рад у паровима. Често имам прилику да учим децу стварима за које ми у другим плановима и програмима недостаје простора, као што је тимски рад, умеће презентовања садржаја и усмено и писмено и графички, ...

 

Код програмирања, насупрот томе, наставни програм је прилично пребукиран, чак ми се чини, с обзиром на просечне могућности ученика у том узрасту (други разред), више од програма математике. Колеге су подељене око питања - како извршити сажимање градива? Једна струја мишљења иде у правцу избацивања напреднијих тема, а друга, мени лично ближа, у смањењу захтева за сваку од тема које се прелазе. Како било, још нисам начисто ко је у праву.

Једна од тих напредних тема, која углавном остане необрађена, је програмирање графике у програмском језику С. Мени је потпуно жалосно да је "прескочим", јер је то област у којој до изражаја долази предзнање ученика у цртању посредством рачунара. Сви наши ученици уче AutoCad или у првом разреду у оквиру Техничког цртања, или у другом разреду у оквиру Компјутерске графике. Захваљујућу начину на који их томе уче моје колеге, машинци, они су махом упознати са свим командама за цртање. И онда им је програмирање графике врло блиско. Једно време сам се бавила мишљу да кроз графички интерфејс провучем све концепте програмирања од почетка, али за ту идеју ми је потребно још премишљања и консултација са колегама.

 

На жалост, у данашње време, број ученика у стручним школама током година се осипа, па су групе мање, што има и добру страну: на часовима програмирања сваки ученик има рачунар на коме ради. Припремила сам (и још увек на томе радим) курс на Moodle платформи за програмирање. То ми омогућава готово потпуну индивидуализацију наставе и апсолутно потпуно оцењивање помоћу њених изванредних алата.

bottom of page