top of page

Тај део ми тада уопште није био јасан. Зашто? Па, ја сам то што су звали план и програм добила као лист папира са кога се садржаји часа преписују у за то предвиђену рубрику у дневнику. А на самом часу се деци препричава теорија и објашњавају примери из уџбеника и неки задаци из збирке. За домаћи им се задају искључиво задаци из збирке. Понекад бих добила комплетну припрему за час да је се држим.

 

Радила сам као замена у пуно школа док нисам дипломирала и негде у том путовању сам научила да смемо да припремимо час из различитих извора, а да планове пишемо ми, наставници, и тек тада сам схватила суштину приче моје наставнице. Данас радим у средњој стручној школи и предајем математику смеру Техничар за мехатронику, који је тек скоро изашао из огледа. Не само да сама пишем своје планове, већ сам имала прилику и да учествујем у њиховом кориговању.

 

Научила сам уз мехатроничаре и доста о планирању наставе оријентисане на исходе, па ми је било релативно лако да применим сличне концепте и на остале своје часове. Важна компонента теоријске наставе у стручним школама је практична примена, тако да доста сарађујем са  наставницима стручних предмета да бих пронашла сврху учења појединих области, што ми, као што је познато, доста помаже у мотивисању ученика да уче. Та компонента отвара широке могућности корелације и хоризонталне повезаности градива, али компликован распоред ретко дозвољава заједничке часове.

 

Код обраде новог градива преовлађује фронтални облик рада и методе усмерене дискусије и демонстрације. Тек ретко ми се дешава да морам да прибегнем усменом излагању да бих испричала део градива. Код осталих типова часова, или делова часова, користим претежно индивидуални, а понекад и групни облик рада, а метода је практични рад и решавање проблема. С обзиром на четири писмена задатка годишње, престала сам да проверавам знање и оцењујем ученике писменим проверама. Чини ми се да је знање некако личније и лакше се до њега стиже када се ученици усмено изражавају, када могу да им помогнем у неком делу задатка, или када знају да им је део оцене и ангажовање на часу.

 

Увек има простора за побољшања, па за сада планирам да усавршим своје вештине организације тимског рада и умеће пребацивања одговорности за сопствено знање на ученике.

Математика, када је човек добро схвати, садржи не само истину већ и најузвишенију лепоту.

Бертранд  Расел

Када сам први пут почињала да радим као замена у једној основној школи, била сам још студент и нисам ништа знала о методици, психологији и педагогији. Наравно, отрчала сам код моје наставнице математике из основне школе да је питам за савет. Она ми је тада причала о ауторитету знања, о припремању за наставу, о томе како је дозвољено нешто не знати (на неко питање одговорити касније) и погрешити, али и да никада, баш никада не смем да радим (или задам ђацима) задатак који нисам претходно решила. Тај део сам запамтила и држим се тих савета и данас.

 

Причала ми је и о наставном програму, наставном плану и вертикалној повезаности градива као најважнијим аспектима наставе математике.

bottom of page